Přibírání hmotnosti

| Sacharidy | Tuky | Princip přibírání hmotnosti |

Přibírání hmotnosti je zcela přirozený jev, který doprovází náš život. Má nás připravit na období, kdy nebude dostatek potravy, anebo nebudeme mít možnost získávat tolik potravy, kolik naše tělo potřebuje spálit.

Aby jsme mohli přibrat na hmotnosti je nutné do těla dostat více potenciální energie ve formě stravy než dokážeme spotřebovat a zároveň musím dostat do těla látky, které je naše tělo schopné si uchovat na delší dobu. Tento proces se na první pohled nemusí zdát až natolik jednoduchý. Budeme muset začít od začátku.

Sacharidy

Sacharidy neboli laicky řečeno cukry (ovšem to je zavádějící, viz. dále) jsou našim základním energetickým kamenem. Právě z nich získává naše tělo nejrychleji a nejjednodušeji energii. Bez nich by muselo přejít k tukům, které si ovšem šetří.

Sacharidy jsou karbohydráty - organické látky polyhydroxyderivátů karbonylových sloučenin. Ty z nich které se rozpouští ve vodě jsou cukry. Pro naše tělo jsou velmi rychlým zdrojem skutečné energie. Na rozdíl například od kávy či zeleného čaje nám nedají jen pocit svěžesti a neošálí naše smysly. Cukry nám dodají skutečnou energii. Nejznámějším takovýmto životabudičem je glukóza neboli hroznový cukr.

Existuje více variant sacharidů, které se podílejí na různých funkcích a přejímáme je v různých formách, ale právě glukóza má vliv na přibírání hmotnosti, protože máme ji li dostatek, tak tělo nemá potřebu spalovat tuky, což vede k tomu, že si je uchovává.

Tuky

Jsou organické sloučeniny vyšších mastných kyselin. Ačkoliv se dají dělit podle mnoha parametrů pro nás bude stačit rozdělení na rostlinné a živočišné.

Setkáme se s nimi všude jako forma zásoba energie. U rostlin je obsahují převážně v semenech, květech a plodech. U živočichů jsou v tukových zásobách, v menší míře i jako ochrana důležitých orgánů. Tedy pokud je zvíře zdravé a má dostatek pohybu. V opačném případě může podobně jako u lidí být tuk i přímo v orgánech, kde způsobuje zdravotní komplikace.

Tuk se nám neusazuje jen pod kůží, ačkoliv právě zde jej nejčastěji najdeme ve formě buněk zvaných adipocity. Je také důležitou součástí při stavbě některých struktur v našem organizmu. Pokud tedy plánujete aktivně sportovat, tak se připravte na to, že vaše tělo musí nejdříve postavit nějaké svaly. Právě na ně potřebuje tuky.

Princip přibírání hmotnosti

Zjednodušeně řečeno, pokud budeme mít přístup dostatečného množství sacharidů, tak naše tělo nebude potřebovat čerpat energii z tuků. Sice z nich má daleko více energie, ale při procesu spalování tuků musí využívat další látky a hlavně je to záležitost o několika krocích. Místo toho si je bude prostě šetřit.

Ve většině případů vystačí naše tělo s tím co mu dodáváme ve formě sladkostí. Ovšem pozor ne všechno sladké obsahuje cukry. Existuje velké množství náhradních sladidel, které jsou neuvěřitelně účinné a přitom neobsahují vůbec žádné energetické hodnoty. Některé éčka jsou sladší i stokrát než samotný cukr.

Přibírání hmotnosti je tedy proces, kdy sacharidy dodávají dostatek energie a tuky se mohou ukládat v podobě apocitydů. Zároveň nevyvíjíme pravidelnou fyzickou zátěž, která by nutila tělo aktivně využívat přijaté mastné kyseliny na stavbu struktur v našem organizmu.

Tento jev ovšem nemusí probíhat vždy ve stejné míře. Někdy nás tělo nutí vytvářet si větší množství zásob na základě vnějších či vnitřních vjemů, ale to si rozebereme detailněji v dalších kapitolách.
Hubnutí
Přibírání hmotnosti
Redukční dieta
Zdravé hubnutí
Proces hubnutí