Proces hubnutí

Proces hubnutí je pro naše poměrně jednoduchá záležitost, ovšem musí se takzvaně nastartovat. K tomu může dojít jen za určitých okolností a podmínek. Naše tělo je obrovský organizmus, který je už po celé generace vylepšován k tomu, aby přežil při nedostatku jídla. Pokud tedy znáte někoho kdo může sníst naprosto cokoliv a nepřibere, tak ten by před pár stovkami let zřejmě už nebyl mezi námi.

Takže jak donutit náš super organizmus k tomu, aby nastartoval proce hubnutí a začal nemilosrdně proměňovat naše tukové buňky, které se schovávají pod kůži v energii. No v podstatě jsou tu celkem dvě osvědčené možnosti. Buď tu energii začne potřebovat, anebo si přeprogramujeme organizmus tak, aby pochopil, že máme větší šanci přežít pokud na sobě nebudeme mít tolik tuku. Tohle jsou v podstatě dvě nejzákladnější metody, které fungují vždy. Tedy téměř vždy, existují určité výjimky, které mohou za určitých okolností celý proces omezit a udělat funkčním jen za dozoru lékaře.

Naše tělo není náš nepřítel. Chová se tak, jak zrovna potřebujeme. Pokud máte dostatek jídla, tak nám jej uchovává co možná nejekonomičtěji. Když žijeme v chladném prostředí, využije tukové buňky k ochraně našeho těla a orgánu v něm před chladem. Pak můžete zkoušet jakékoliv diety, ale raději obětuje svaly než ochranný tuk. Zhubnout tedy znamená pochopit jak naše tělo funguje a sdělit mu, že nám stačí jen určité množství tuku.

Nejjednodušší metodou u nás je fyzická aktivita. Ideální jsou kondiční sporty. Tam totiž tělo nejen tuk spaluje, ale navíc se brzo samo přeprogramuje k tomu, aby další tuk vůbec neukládalo, protože při kondičním sportu nás jen tíží. Například pokud za týden nachodíte 30 - 40 kilometrů, tělo moc dobře ví, že když nechá spálit několik desítek procent tukových rezerv, tak ušetří energii při fyzické námaze. Má to velmi dobře vypočítané nebojte.

Většina redukčních diet je postavena na snaze vysvětlit tělu, že současnou stravu nemá cenu uchovávat. Buď se to nedá, anebo by to bylo velice energeticky náročné. Tělo tak nedobrovolně musí nastartovat nějakou variantu procesu hubnutí. Většinou se však jedná o velmi pozvolnou metodu. Navíc se vám bude stavět a nutit vás šetřit energii kde se dá. Připravte se na únavu, pocit snažit se utéct od dalších lidí, anebo podrážděnost.

Donutit tělo poslouchat nemusí být vůbec jednoduché. Musíte začít u sebe. Zachovat si dobrou náladu, vyvarovat se depresím a hlavně pocitům strachu. Když udržíte v pohodě sebe, dáte tím tělu najevo, že se nemá čeho bát a může v klidu začít přeměňovat podkožní tuk na energii. Nemusí to ale být pro každého. Vlastně občas mám pocit, že lidé, kteří říkají jak drží dietu, se nás vlastně snaží varovat, že jsou nevrlí.

Zatímco u fyzické námahy probíhá proces hubnutí na dvou frontách tak u redukčních diet je to vetšinou jen jedna. Chce to o sebe trochu více dbát. Musíte mít dostatek vitamínů, minerálů a přísunu vody. Spalování tuku je chemicky poměrně náročný proces a proto se k němu tělo velice nerado uchyluje.

V každém případě musíte na sebe opravdu pomalu. Násilné nastarování procesu hubnutí jednak určitě povede k obávanému jojo efektu, ale také může mít za následek určité zdravotní komplikace.
Hubnutí
Přibírání hmotnosti
Redukční dieta
Zdravé hubnutí
Proces hubnutí