Redukční dieta

Redukční dieta je speciálně upravená strava a stravovací návyky, tak aby bylo dosaženo určitého snížení hmotnosti u lidí s nadváhou anebo obezitou. Patří mezi diety plánované, které mají podle předem připravených pravidel snížit hmotnost člověka. Ve většině případů se jedná o snížení množství podkožního tuku, který je uložen v adipocitech - tukových buňkách určených k uchovávání energie. Po dosažení cíle se redukční dieta už dále nedrží. Místo ní je upraven jídelníček, tak aby vstřebaná energetická hodnota výrazně nepřekračovala hodnotu vydanou.

Tento pojem se u nás dříve používal ve spojení s léčbou. Což samozřejmě stále je, protože obezita je považována za nemoc a ve většině případech je nutné jí i náležitě léčit. U obézních lidí je celkem věžné, že s každým spáleným kilogramem se jejich stav viditelně zlepšuje. Což je často tou nejlepší motivací dále pokračovat.

Je nutné dávat pozor

Efektivita redukční diety je nejčastěji vyjadřována ve vypočtu odhadovaného snížení tělesné hmotnosti, ovšem můžeme se setkat i s variantu, kdy se udávají procenta. Například za optimální hubnutí se považuje úbytek hmotnosti o 2 až 4 kilogramy za měsíc. Což platí u nadváhy. U obézních lidí hmotnost klesá výrazněji, ovšem je nutné dbát na lékařský dozor. Zvláště pokud je hubnutí doprovázeno fyzickou aktivitou v podobě kondičních sportů. U těch je potřeba být opravdu opatrný, protože sebou přináší i zvýšenou spotřebu dalších látek jako jsou vitamíny, soli (iontů) a hlavně vody.


U některých druhů redukčních diet může být cílem jen si udržet stávající hmotnost. Jedná se o případy, kdy je člověk kvůli svému zdravotnímu stavu například přinucen zůstat dlouhodobě na lůžku. Přitom je zvyklí například na náročnou fyzickou aktivitu. U krátkodobých případů se to neřeší, protože tělo je zvyklé přebytečný tuk poměrně rychle spálit.

Redukční dieta není pro každého

Redukční dieta nemusí být pro každého vhodná. Lidé, kteří mají zdravotní problémy by se měli obrátit na odborníka. Tím není myšlen podomní prodejce různých výrobků, ani kdokoliv kdo je napojen na jakoukoliv firmu. Navštivte svého obvodního lékaře ať vám někoho doporučí. Místo redukční diety se pak drží dieta specializovaná. Je často náročnější a spojena s častějšími kontrolami.

Pokud to psychologicky nezvládnete

Někteří lidé nedokáží zvládnout redukční dietu z psychologického hlediska. Pokud například musíte vařit pro celou rodinu a sami chcete zhubnout je to obtížné. Nemusíte se za to vůbec stydět. Existuje spousta lidí, kteří mají procentuálně větší šanci zhubnout fyzickou aktivitou než držením jakékoliv formy diety. Sice se výsledky nedostaví tak rychle, ale na druhou stranu se vám začnou formovat svaly a můžete jíst často i za dva.

Strava

Vše začíná u jídla. Každý kdo se rozhodne zhubnout musí počítat s tím, že si dlouhou dobu nedá spoustu svého oblíbeného jídla. Zvláště mastné a kaloricky vydatné jídlo, které je náročné na trávení je nejtěžší si odepřít. Navíc na něj budete narážet naprosto všude. Během několika dnů budete sami překvapeni co dokáže váš čich. Jako dobře vycvičený ohař budete cítit mastná tučná jídla na stovky metrů daleko. Ovšem po dobu trvání redukční diety bude právě toto váš největší nepřítel. Takže si budete muset připravit nějaké záložní jídlo do kapsy, které vás zasytí. Samozřejmě záleží na specifické dietě, kterou budete držet. Někdy jsou to slaná slunečnicová semínka, které musíte nejdříve v ústech vyloupnout a pak teprve sníst, jindy budete mít v kabelce několik jablek jako poslední záchranu.

Stravovací návyky

Většina diet vyžaduje přesné rozvržení jídel v rámci dne. Tvrdý režim se vyplácí spíše u žen než mužů. Ovšem nic nepřehánět. Je hezké shodit za měsíc 4 kilogramy, ale pokud se vám má motat při nástupu do autobusu hlavu, tak to radši hubnout dvakrát pomaleji.

Dále je třeba upravit stolování. Pokud jste zvyklí jíst s ostatními, musíte si najít způsob jak vše nesníst do pár minut a pak na ně hladově jen koukat. Existují desítky metod a zkušeností tisíců lidí.

Mimo jídlo si musíte hlídat i pitný režim. Hubnutí není jednoduchá záležitost. Vaše tělo na spalování tuku bude reagovat různě. V některých dnech můžete dokonce pociťovat vedlejší příznaky nemocí či dokonce dehydrataci.
 
Hubnutí
Přibírání hmotnosti
Redukční dieta
Zdravé hubnutí
Proces hubnutí