Zdravé Hubnutí

Zdravé hubnutí je proces při němž nehrozí ohrožení zdraví jak fyzického tak duševního. Je postaveno na přirozeném odbourávání podkožního tuku, který uchovává energii ve formě adipocitů - speciálních tukových buněk.

V moderní společnosti se běžně u procesu hubnutí můžeme setkat hned s několika nepřirozenými reakcemi našeho těla na změnu naší životosprávy anebo zvýšenou tělesnou aktivitu. Pokud to přeženeme následky se projeví většinou do několika dnů a nemusí být zrovna jednoduché se s nimi vyrovnat. Ve většině případů je totiž nutné proces hubnutí přerušit.

Zdravé hubnutí je tedy postaveno na dobrém plánování celého procesu. Chce si to tedy dobře a uváženě stanovit cíle naší redukční diety i s ohledem na náš osobní a pracovní život. Například začínat hubnout v období Vánoc je velice nešťastné řešení. Jednak kolem nás bude velmi hodně příležitosti k porušení stanovených pravidel, ale hlavně v tomto období je naše tělo také vystaveno velmi silnému stresu a napětí, které mohou vedlejší příznaky hubnutí zesílit. Navíc jestli se rozhodnete hubnout i za pomoci fyzické aktivity právě v zimním období jsme náchylnější na různá onemocnění.

Kdy je tedy ideální doba na začátek redukční diety? Zřejmě v období kdy to nejvíce potřebujeme a zároveň máme čas splnit všechny podmínky, které si k tomu stanovíme. Ideální tak může být například období po vánočním shonu, anebo na jaře. Vlastně to ale záleží na každém z nás individuálně. Sami musíme vědět jestli to zvládneme anebo ne. Zdravé hubnutí je sice dlouhodobí proces, ale nejtěžší jsou začátky a prvních několik týdnů, takže se nemusíte bát, že vám hrozí kolaps.

Komplikace spojené s hubnutím

Samozřejmě záleží na námi zvolené redukční dietě. Ve většině případů se ovšem musíme připravit na problémy se zažíváním. Když se spaluje náš podkožní tuk, tak si to většina z nás prostě odsedí na záchodě. Někdy je to ve frekvenci jindy spíše v délce posezení. S tímto je nutné počítat.

Dalším častým problémem je únava. Našemu tělu totiž začneme odpírat sacharidy, tedy cukry. Nechceme, aby čerpalo energii s tomu co mu dodáváme, ale z tukových zásob. To vede k velmi intenzivním pocitům únavy. V našem těle se rozbliká červená kontrolka a začne nás upozorňovat na akutní nedostatek energie. To se projeví nutkáním spát během dne, zvláště po jídle. Tělo chce mít co možná nejvíce času na zpracování potravin. Ovšem únava se může projevit i jako malátnost. Tohle nepodceňujte. Jakmile se vám začne motat hlava, tak potřebujete klid a dávku sacharózy v podobě hroznového cukru, doplnit vodu a ionty. Nebojte se že z toho přiberete. Jen načerpáte v krizovém období energii. Každý reagujeme jinak. U většiny lidí potřebuje totiž tělo až tři dny, aby nastartoval proces čerpání energie ze zásob. Takže po dobu minimálně tří dnů si na to dejte pozor. Zvláště pokud jste se rozhodli přidat k dietě fyzickou aktivitu.

Zvýšené vnímání okolního prostředí je méně časté. Ovšem ne zas tak výjimečné. Pocity chladu doprovázené podráždění z hluku. Dokonce i nutkání neustále se drbat na kůži. Tohle vše se může přihodit i vám. Otázkou je jestli se jedná o fyzické projevy anebo psychické. Pokud je pozorujete ve zvýšené míře kontaktujte svého dietologa či obvodního doktora.
Hubnutí
Přibírání hmotnosti
Redukční dieta
Zdravé hubnutí
Proces hubnutí